niedziela, 19 września 2010

Czujki alarmowe i ich rodzaje

A więc postanowiłeś założyć swój pierwszy system alarmowy w domu. Przeprowadziłeś kable w pomieszczeniach; kupiłeś centralę alarmową, manipulator, sygnalizatory, a nawet moduł GPSR. To nie stanowiło problemu, urządzenia te są przecież stosunkowo jednolite. Te wszystkie elementy nie wystarczą jednak do zbudowania działającego alarmu. Pozostał Ci najważniejszy element każdego systemu czyli czujki( inna nazwa- czujniki).

Zadaniem czujników alarmowych jest wykrywanie wszelkiej aktywności włamywaczy. Są one rozmieszczane w każdym możliwym miejscu potencjalnego zagrożenia. Najogólniej można je podzielić na dwie kategorie: czujki ruchu odpowiedzialne za monitorowanie ruchu w danej lokalizacji, oraz czujniki nałożone na elementy, przez które łatwo można dostać się na teren domu (drzwi, okna).

Skoro już wiesz, czym są czujki, możesz śmiało iść na zakupy. Uwaga! Już na samym starcie napotkasz jednak  na problem wyboru odpowiedniego typu tych elementów . Na rynku jest ich mnóstwo. Szczególnie dużym rozróżnieniem charakteryzują się czujki ruchu, które nie dość, że mogą być oparte na 3 różnych technologiach ( promieniowanie cieplne – czujki PIR, fale mikrofalowe i ultradźwięki), to często są złożonymi elementami,  bazującymi na kilku różnych sensorach( właściwa część czujki oceniająca zagrożenie). Oczywiście pytanie, na co się zdecydujesz, to również kwestia Twojego budżetu. Jeżeli dysponujesz odpowiednim kapitałem,  warto żebyś zaopatrzył  się w urządzenia cyfrowe opierające się na  połączeniu technologii promieniowania cieplnego oraz fal mikrofalowych.

 Czujki ruchu typu  (PIR+MW) nazywane tez dualnymi,  zapewniają  większą czułość na obiekty i generują mniejszą ilość fałszywych alarmów.  Rozwiązaniem jeszcze bardziej skuteczniejszym są układy rozbudowane o dodatkowe sensory oraz system antymasking ( nie ma możliwości zasłonięcia czujki, tak jak jest to w przypadku zwykłego pasywnego czujnika PIR) .

Jeżeli jednak twój dom nie wymaga aż tak zaawansowanej ochrony, a nie posiadasz też dużego zasobu gotówki, to swój system możesz spokojnie oprzeć na czujkach PIR oraz PIR-MW. Obecnie już podstawowe modele PIR są zaopatrywane w podwójne sensory. Gdzie zatem należy zamontować zwykłą czujkę PIR, a gdzie PIR-MW?

Czujki pasywne typu PIR zapewniają duży standard w pomieszczeniach, w których nie są obserwowane drastyczne zmiany temperatur bądź ruchy obiektów. Wykorzystać je można zatem w większości pokoi , na korytarzach czy też w sypialni. Odpowiednim miejscem na czujniki dualne( lub jeszcze bardziej zaawansowane) są pomieszczenia typu kotłownia, pokój z kominkiem lub tez miejsca, w których przebywają zwierzęta.
Czujki ruchu to nie wszystko co powinieneś kupić. W celu skutecznej ochrony domu, musisz również zabezpieczyć  okna i drzwi. Wśród czujek spełniających te funkcje, podstawowymi elementami są czujniki otwarcia(kontaktrony) oraz czujniki zbicia szyby.

Kontaktrony są prostymi urządzeniami wykorzystującymi działanie pola magnetycznego. Elementy chronione są zabezpieczone  dwoma elementami (magnez i kontaktron), które generują odpowiedni stan magnetyczny. W momencie otwarcia drzwi lub okna,  wartość pola magnetycznego ulega zmianie, co system alarmowy interpretuje jak stan zagrożenia.

Czujki zbicia szyby bazują na falach mikrofonowych i oceniają dźwięk otoczenia poprzez mikrofon . Jeżeli sygnał, który zanotują, odpowiada charakterystyce tłuczonej szyby, oceniają to zdarzenie jako sygnał alarmowy.
Skoro wiesz już ile i jakie czujki ruchu kupić do twojego domu, to pozostał Ci już tylko jeden krok do uruchomienia alarmu. Musisz zainstalować czujki w odpowiednich miejscach.  Jest to chyba najtrudniejszy element całego procesu zakładania systemu i  będzie wymagał od Ciebie dużej ilości testów. Z pewnością tez nie uda się od razu wszystkiego tak poukładać , żeby od razu sprawnie  działało. Zanim alarm będzie poprawnie funkcjonował licz się też z wielokrotnym ustawianiem czułości poszczególnych czujek ( na szczęście istnieje wiele darmowego oprogramowania wspomagającego ustalenie właściwych parametrów). Aby jednak Twoje poszukiwania na drodze do wymarzonego systemu nie były zbyt długie, warto jest, abyś poznał kilka zaleceń:

Zabezpiecz wszystkie okna i szyby , które znajdują się w łatwo dostępnych miejscach dla potencjalnego napastnika( szczególnie parter, piwnica)
Umieść czujki ruchu we wszystkich pomieszczeniach, które posiadają okna i drzwi wejściowe
Monitoruj czujkami centralę alarmową oraz manipulator
W większych pomieszczeniach montuj co najmniej 2 czujki ruchu
Nie umieszczaj czujek na kaloryferach
Nie umieszczaj czujek na wprost okien

Stosowanie tych podstawowych zaleceń  z pewnością zapewni Ci ochronę kluczowych pomieszczeń,  co stanowi  podstawę skutecznego  sytemu alarmowego. Dzięki temu  możesz skoncentrować  tylko na ustalaniu czułości poszczególnych elementów i dopracowywaniu szczegółowego ich rozmieszczenia w strefach ochrony (korytarze, pokoje itp.). Dodatkowe porady znajdziesz też w artykule Jak rozmieścić elementy systemu alarmowego.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Temat, który akurat zaczął mnie interesować teraz. Widziałem kilka dni temu jeszcze co nieco tu

Prześlij komentarz