wtorek, 7 września 2010

Klasy systemów i typy urządzeń alarmowych

Wśród systemów alarmowych skierowanych z myślą o ochronie domu można wyróżnić co najmniej kilka klas. Potencjalny klient ma szeroki wachlarz wyboru: od rozwiązań „budżetowych” do układów obsługujących i zarządzających dużymi posiadłościami. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że z uwagi na swoją otwartą architekturę, systemy wczesnego ostrzegania mogą być budowane praktycznie w dowolny sposób.  Takie elementy alarmu jak czujki ruchu, czy sposoby komunikacji z otoczeniem, są dopasowywane w dowolny sposób. W całym tym gąszczu rozwiązań, łatwo się zgubić, szczególnie zaś osobie, która dopiero myśli o wykonaniu alarmu w swoim domu.
Warto więc jest poznać, w jaki sposób są klasyfikowane zarówno same systemy, jak i ich elementy. Często bowiem taka wiedza może być przydatna już na etapie budowy domy (więcej w dalszej części tekstu).  Na pewno jednak okaże się niezbędna, gdy klient zamierza sam uporać się z zapewnieniem bezpieczeństwa swojej rodzinie.

Klasy systemów
To, do jakiej klasy należy wybrany system ( a konkretnie centrala alarmowa, będąca „sercem” całego układu), zależy od spełnienia określonych ustawowo norm bezpieczeństwa. Te ostatnie wskazują na 2 typy klas urządzeń alarmowych.
- ze względu na ryzyko kradzieży
-ze względu na wartość mienia i stopnia zagrożenia osób znajdujących w chronionej jednostce
Pierwsza z nich, opisana w skali od 1 do 4, określa potencjalne zagrożenie włamaniem. Wartości  1, 2 oznaczają niskie lub średnie ryzyko, charakterystyczne np. dla właścicieli prywatnych mieszkań czy mniejszych posesji. Z kolei centrale alarmowe klasy 3, 4 mogą być skierowane do osób lub instytucji, szczególnie narażonych na włamania i zarazem potrzebujących bardziej profesjonalnych rozwiązań. Trzeba dodać, że klasa urządzenia jest też „dopasowana” do przestępców. Bowiem im wyższy jej stopień, tym większą wiedzą o systemach i sposobach ich obejścia mają potencjalni włamywacze. Wszystko to określają szczegółowo normy bezpieczeństwa.
Pomimo, że każda centrala posiada oznaczenie ze względu na ryzyko włamania, to znacznie większe znaczenie ma drugi podział na klasy. Tutaj urządzenia mogą znaleźć się w jednej z 4 grup oznaczonych klasą A, B, C bądź S. Analogicznie, jak w poprzedniej klasyfikacji, wyższe litery oznaczają wyższy standard danej centrali alarmowej.
Wśród obecnie dostępnych urządzeń, wszystkie są już oznaczone jako centrale klasy co najmniej C (klasa profesjonalna) . Nowsze jednostki liderów na rynku, firm Satel i DSC, mają standard S( klasa specjalna). Warto zainwestować właśnie w taki sprzęt, gdyż jednostki tego typu mają z reguły duże możliwości rozbudowy systemu ( 10 lub więcej wyjść), co sprawia, że są inwestycją na długie lata.

Systemy przewodowe i bezprzewodowe
To czy klient zdecyduje się na model alarmu składającego się z przewodów lub systemu bezprzewodowego,  zależy w dużej mierze od momentu rozpoczęcia instalacji . Sytuacja jest z reguły jasna, gdy w nowo zbudowanym domu trwają prace wykończeniowe. Warto jest już w takim momencie pomyśleć o systemie bezpieczeństwa i ułożyć kable pod tynkiem. Rozwiązania przewodowe są bowiem od wielu lat sprawdzone, a stosowana w nich technologia nie odbiega od najnowszych standardów.
Nie oznacza to jednak, że systemy bezprzewodowe są nieprofesjonalne. Wcale nie, wiele urządzeń dostępnych na rynku jest klasy S ( np. Satel Abax) i posiada podobne możliwości  jakie mają układy oparte o kable. Systemy takie z pewnością są idealnym rozwiązaniem w przypadku wynajmowania mieszkania czy też konieczności okresowego pilnowania danego miejsca. Trzeba jednak zaznaczyć, że z reguły systemy bezprzewodowe są droższe niż alarmy przewodowe. Problemem też może być działanie układu  tylko  z komponentami jednego producenta albo też  przymus kupienia całego zestawu.

Czujki ruchu
Według standardowej klasyfikacji czujniki ruchu można podzielić na 3 kategorie: urządzenia oparte o promieniowanie podczerwieni  (PIR), mikrofale i ultradźwięki. Ta klasyfikacja jest jednak niezbyt  aktualna, gdyż w praktyce stosuje się elementy, które albo łączą w sobie działanie 2 technologii na raz, albo też mają zwielokrotnioną czułość (kilka sensorów piroelektrycznych naraz). Wśród tych pierwszych najbardziej popularne są układy oparte o promieniowanie cieplne oraz mikrofale. Dzięki zastosowaniu dwóch różnych sensorów, czujki takie pozwalają na lepszą ocenę fałszywego alarmu niż jest to w przypadku tradycyjnych układów PIR. Podobny cel ma stosowanie czujników z podwójnym bądź poczwórnym sensorem opartych o promieniowanie podczerwieni.  Oczywiście pojawiły się też rozwiązania łączące oba typy, przeznaczone do profesjonalnych systemów alarmowych. Należy jeszcze zwrócić uwagę na podział czujek ze względu na działanie  analogowe i cyfrowe.

Komunikacja alarmowa
System powiadamia w razie alarmu jest integralną częścią każdego układu. W razie wykrycia włamania przesyłany jest sygnał do odpowiednich służb.  Standardowe systemy są tworzone w oparciu o komunikacje telefoniczną. W centrali alarmowej zamontowany jest tzw. dialer, który komunikuje się z otoczeniem w oparciu o standardową sieć. Rozwiązanie to jest stosunkowo tanie, ponieważ nie wymaga zakupu dodatkowego urządzenia. Ma ono jednak swoje wady. Potencjalny włamywacz może unieruchomić alarm, przecinając kable telefoniczne. Z tego względu coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się stosowanie modułów GSM/GPRS, wysyłających przekaz za pomocą fal radiowych. W tym wypadku należy jednak dokupić do systemu dodatkowy element (wspomniany moduł). Należy tez dodać, że oprócz wspomnianych 2 typów systemów komunikacji alarmowej,  istnieją rozwiązania w postaci gotowych odbiorników radiowych oraz moduły w oparciu o transmisję sieci ETERNET.

Wspomniana wyżej lista nie wyczerpuje oczywiście tematu klas i typów urządzeń alarmowych. Obecnie bowiem na rynku pojawiają się rozwiązania wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne.  Poza tym, wskazano  tylko typy i klasyfikacje najistotniejszych urządzeń z punktu widzenia działania układów antywłamaniowych.

0 komentarze:

Prześlij komentarz