czwartek, 9 września 2010

Osiedla zamknięte: bezpieczeństwo i wygoda

Polska jest ewenementem w skali europejskiej w liczbie tzw. osiedli zamkniętych . W przeciwieństwie do krajów takich jak np. Francja czy Niemcy,  na terenie dużych miast polskich istnieje nawet do  kilkudziesięciu jednostek tego typu.  A popyt na strzeżone osiedla wciąż utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie.
Osiedla zamknięte to obszary  skupisk ludzkich  oddzielone od otwartej przestrzeni miejskiej jasno określonymi granicami. W swoim założeniu mają za cel ochronę mieszkańców oraz zapewnienie im odpowiedniego standardu życiowego.

Te dwie wskazane przesłanki wyboru miejsca zamieszkania w osiedlach strzeżonych należą do głównych przyczyn przeprowadzek. Przyjrzyjmy się im dokładniej i postarajmy odpowiedzieć na pytanie, co skłania ludzi do zamieszkiwania  właśnie  tych terenach .

·        Bezpieczeństwo
Na ogół mieszkańcami osiedli tego typu są młode małżeństwa. Chcą one zapewnić  sobie oraz swoim dzieciom bezpieczeństwo . Tutaj standard ochrony jest bardzo wysoki. Zamknięte osiedla posiadają bowiem zintegrowane systemy bezpieczeństwa, które są obsługiwane przez wynajęte biura ochrony. Wszystkie obiekty są monitorowane 24 godziny na dobę, poza tym strażnicy regularnie patrolują ulice. Dodatkowo,  cały teren otoczony jest murem albo płotem,  a dostęp do osiedla możliwy jest tylko przez wybrane przejścia za okazaniem odpowiedniego dokumentu.
Takie środki ostrożności mogą z jednej strony budzić podziw ze względu na eliminacje zjawisk jak wstęp na posesje agresywnych osób lub potencjalnych złodziei. Z drugiej jednak strony mogą wzbudzać pewien  niepokój związany z naruszeniem prywatności osób w nim mieszkających. Okazuje się jednak, że czynnik bezpieczeństwa pozostaje wciąż głównym kryterium wyboru przestrzeni zamkniętej. To właśnie zwiększone środki ostrożności przyciągają ludzi do osiedli zamkniętych.

·        Wygoda, prestiż
Przeprowadzka  do osiedla chronionego to również oznaka prestiżu i posiadanego majątku.   Apartamenty  są przecież  z reguły skierowane do ludzi zamożnych. W tym wypadku,  cena przebywania na obszarach chronionych przekłada  się również na dodatkowy standard. W skład  osiedli zamkniętych mogą wchodzić bowiem takie atrakcje  jak: korty, baseny, parki a nawet gabinety odnowy SPA.  Nie muszą to być jednak  tak wyszukane luksusy, aby pobyt   tutaj uznawać za komfortowy. Dla przykładu młode małżeństwa definiują wygodę,  jako możliwość spokojnego spędzenia czasu z bliskimi na trawie obok swojego domu. Mieszkając w tradycyjnych blokach czy nawet posiadając domy wolnostojące, mogliby mieć z tym duży kłopot.
Przy takich zjawiskach jak osiedla zamknięte musi pojawić się  pytanie, czy przypadkiem ludzie zamożni nie chcą odgrodzić się od „biedaków” i żyć we własnym środowisku. Z pewnością taka postawa może  doprowadzić  do poczucia wyższości nad innymi osobami . Zresztą sami  mieszkańcy osiedli zamkniętych są często uważani za snobów.  Te opinie są po części uzasadnione, gdyż sporo szczególnie młodych zamożnych osób stara się właśnie w taki sposób podnieść swój status społeczny, nie wiedząc jeszcze pewnie, że posiadanie majątku nie oznacza automatycznej przepustki do elity społeczeństwa.

1 komentarze:

kubek pisze...

Witam polecam portal bezpieczniej.pl. Na którym można znaleźć wiele ciekawych informacji odnośnie bezpieczeństwa. Dodawać ogłoszenia oraz informacje za darmo. Tworzyć konta i walczyć z przestępczością która nas otacza. Walczyć z wandalami i nie tylko! Zapraszam! http://www.bezpieczniej.pl

Prześlij komentarz